Admin Babouci

Návštěvnost: 00897929

 
 

Babouci - nejstarší jihočeská dechovka » Historie

 
česky deutch english

Nejstarší historie
Období kapelníka Václava Rožbouda z Němčic
Období kapelníka Františka Petrácha z Čakova
Období kapelníka Petra Shýbala z Lišova
Tři zastavení za našimi předky
Někteří bývalí muzikanti


Období kapelníka Petra Shýbala z Lišova

Po 43 měsících působení ve funkci kapelníka si František Petrách stále více uvědomoval, že spojení kapelničení a soukromého podnikání nelze již dále spojovat a tak oznámil odchod z postu kapelníka. Tuto chystanou změnu oznámil předem a tak vše probíhalo v klidu a pokoji. Problému s výběrem nového kapelníka jsme se ovšem nevyhnuli a tak proběhla volba nového kapelníka.

Po hlasování, které ukázalo na mé jméno - Petr Shýbal, jsem dostal čas na rozmyšlenou se slovy: "Co ty na to…?". Každý, kdo kapelníka dělá, anebo pracuje jinak se skupinou lidí, jistě ví, že to není lehké rozhodnutí. V každém případě pravou odpovědnost si člověk uvědomí až při samotné práci. Já jsem měl pozici ulehčenou tím, že původní kapelník zůstal mezi námi a tak se do dnes mohu na něj obracet. Dnes mohu říci, že kapelničení není pouze o tom, říci muzikantům co se hraje, ale spousta problémů okolo, které začínají s opravou aparatury, opsáním not nebo zajištění nového oblečení. Díky tomu, že Babouci dnes hrají každý víkend (a to i několikrát), je práce se zajištěním veškeré agendy o to větší. Vždyť jenom zajištění hlášení na OSA, vystavování faktur a potvrzování objednávek spolu s ostatní korespondencí velké rodiny fanoušků je práce pro dalšího člověka.

Za mou osobu mohu pouze slíbit, že i já budu pokračovat ve stopě svého předchůdce a dlouholetého kapelníka Václava Rožbouda, zachovávat klasické podání a styl, který naši posluchači znají již od dob vzniku z roku 1868. Plně si uvědomuji, že oblíbenost našeho stylu je to pravé, co zajišťuje spokojenost pro naše posluchače a nikdy se nemůžeme rovnat s ostatními kapelami podléhající módním vlivům ať v rychlosti, nebo v aranži. Rovněž je třeba brát v úvahu, že Babouci jsou kapelou amatérskou, že tudíž nejsme virtuosní hráči, ale našeho podání musí o to více vycházet ze srdce.

V roce 2003, jsme opět ve spolupráci s Kubešovým hudebním vydavatelstvím vydali nosič s názvem "Koupím já si koně vraný", který přináší dalších 11 lidových písní, kdy například stejnojmenná píseň s titulem CD, přináší svou znalostí u každého Čecha, možnost velice kvalitního "pobrukování" při každém přehrávání tohoto nosiče. Zároveň věřím, že i staronová píseň, doslova "z dědečkova šuplíčku", "Sedly dvě hrdličky bílé", uchvátí posluchače svou jednoduchou melodií a krásným textem. Jak jsem uvedl na bookletu, tak tento nosič autorsky upravil Zdeněk Voráč a Petr Shýbal, ale dík patří každému členu kapely, neboť každý se se svou hrou přičinil a každý přinesl nějaký ten poznatek, který se v nějaké podobě objeví i na každém nosiči.

Výběrem písní ze všech doposud vydaných nosičů, vyšla na přelomu roku 2003 a roku 2004 videokazeta, kde je možnost 67 minut vidět Babouky i obrazem. Snad jsme i tímto uspokojili řadu našich posluchačů, kteří budou moci při poslechu naší hudby obdivovat i krásu jižních Čech, kde toto natáčení probíhalo.